TÜM HABERLER


TAV İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü Sayın Ezgi DOĞU ÖCAL Öğrencilerimize Sektörü Anlattı
TAV İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü Sayın Ezgi DOĞU ÖCAL Öğrencilerimize Sektörü Anlattı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde düzenlenen "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinliği kapsamında bu hafta TAV İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü Sayın Ezgi DOĞU ÖCAL üniversitemize konuk oldu. 4 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşen etkinlikte Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Sivil Hava Kabin Hizmetleri 1. ve 2. sınıf öğrencileri ile bir araya gelen konuğumuz, öğrencilere Havacılık sektöründe kariyer planlama, sektörde yer bulmak için gerekli hakkında bilgi verdi. Ezgi Hanım aynı zamanda interaktif olarak öğrencilerimizin CVleri üzerinden yorumlar yaparak etkin CV hazırlama üzerine deneyimlerini aktardı. Etkinlik soru-cevap bölümü ile son buldu.

Değerli tecrübelerini öğrencilerimize aktaran Sn. Ezgi DOĞU ÖCAL'a üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi sunarız.Türk Hava Yolları İzmir İstasyon Alan Müdürü Sn. Suat Oral Aramızda
Türk Hava Yolları İzmir İstasyon Alan Müdürü Sn. Suat Oral Aramızda

Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği öğrencileri "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinliği kapsamında, 27 Mart 2018 tarihinde Türk Hava Yolları İzmir İstasyon Alan Müdürü Sayın Suat Oral ile bir araya geldi. Düzenlenen etkinlik kapsamında Suat Bey öğrencilerimize yaptığı etkili sunumuyla ilgi odağı oldu. Türkiye'de havacılık sektörünün işleyişi, sektörde İzmir'in yeri, Havacı olmanın gereklilikleri, hayat boyu öğrenmenin önemi ve öğrencileirmiz mezun olduklarında sektörde onlardan beklenenler ile ilgili kendi engin tecrübelerini aktardı. Sunum esnasında öğrencilerimize Türk Hava Yollarının ikramlarından da sunan Suat Bey'i öğrencilerimiz soru yağmuruna tuttu. 

 

Değerli tecrübelerini öğrencilerimize aktaran Sayın Suat Oral'a üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi sunarız. Kendisini her zaman aramızda görmek isteriz.


İzair Havacılık Güvenlik Müdürü Sn Handan Taş ve Yer İşletme Müdürü Sn Deniz Karahoca Öğrencilerimiz ile Buluştu
İzair Havacılık Güvenlik Müdürü Sn Handan Taş ve Yer İşletme Müdürü Sn Deniz Karahoca Öğrencilerimiz ile Buluştu

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde düzenlenen "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinliği kapsamında bu hafta İzair Havacılık Güvenlik Müdürü Sayın Handan Taş ve Yer İşletme Müdürü Sayın Deniz Karahoca üniversitemize konuk oldu. 16 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen etkinlikte Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Sivil Hava Kabin Hizmetleri 1. ve 2. sınıf öğrencileri ile bir araya gelen konuklarımız, öğrencilere Havacılık Güvenliği, Kalite Yönetim Sistemi ve İç Denetim, Satış Pazarlama ve Harekat Departmanında karşılaşabilecekleri senaryolar hakkında bilgi verdi. Etkinlik soru-cevap bölümü ile son buldu.

Değerli tecrübelerini öğrencilerimize aktaran Sn. Handan Taş ve Sn. Deniz Karahoca'ya üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi sunarız.


Dünya Havacı Kadınlar Haftasını #FlyingColoursChallenge Yarışması İle Kutluyoruz
Dünya Havacı Kadınlar Haftasını #FlyingColoursChallenge Yarışması İle Kutluyoruz

Dünya Havacı Kadınlar Haftası her yıl, 1910’da dünyada ilk kadın pilot lisansının veriliş yıldönümü ve 1914’ten beri Dünya Kadınlar Günü’nün yıldönümü olan 8 Mart Haftasında gerçekleşen, küresel bir kitleye hitap eden bir etkinliktir. Etkinlik Institute for Women of Aviation Worldwide (iWOAW) tarafından tüm dünyada düzenlenir. Bu hafta, her yaştan kadında havacılığın açtığı kapılar hakkında farkındalık uyandırmak ve şimdiye kadar edinilen başarıları kutlamak için tasarlandı.

Dünya Havacı Kadınlar Haftası, hava ve uzay endüstrisinde rol alan herkes (bireyseller, şirketler, organizasyonlar, eğitim merkezleri, uçuş külüpleri, devlet departmanları vs.) için geçmiş ve mevcut Havacı Kadınlar’ın endüstriye katkılarını kutlarken yeni nesil Havacı Kadınları açık kollarla karşılama fırsatı sunuyor.

Her yıl mart ayının ilk haftası Tek görev. Tek hafta. Kendi stilinde eylem sloganıyla uluslararası etkinlikler düzenlenmektedir Bu yıl IEU Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programları Türk Hava Kurumu ile ortak çalışarak bu proje ile uluslararası yarışmaya katıldı.

Temel yönergeler dışında, hayal gücümüzün süzülmesine izin verdik ve bu yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu olarak #FlyingColoursChallenge isimli bir etkinlik tasarladı.

Türk Hava Kurumu İzmir Merkez Şubenin desteğiyle, etkinlik 3 kişilik takımlarla önce bir workshop şeklinde kağıt model uçak yapımını ve ardından da bir yarışma şeklinde en uzun süre bu uçakları uçurmayı kapsıyor.

Haydi, IEU’lu kızlar Runway’de bekleniyorsunuz…

 

Sıkça Sorulan Sorular:

1- Başvuru nasıl olacak?

MYO Sekreterliği başvuru merkezidir. Başvuru formu doldurmanız yeterli. (A Blok 117 ofis)

Ancak Çarşamba ve Perşembe günü D blok ve A Blok giriş kantininde öğrencilerimizden oluşan stantlarda başvuru toplanacaktır.

2- Etkinlik kaçta?

Etkinlik 9 Mart Cuma günü saat 12:00’de kâğıt uçak yapımı ile başlayacak.

3- Nerede?

Yemekhanenin önündeki tören alanında.

4- Uçaklar orada mı yapılacak?

Evet. Önce uçakların bir workshopta yapım aşaması tamamlanacak. Ardından 3 kişiden oluşan her takım için toplamda 6 uçak ile yarışmaya katılım sağlayabilecek.

5- Uçağı takımdan tek bir kişi mi uçuracak?

Toplamda 6 uçak olmasının sebebi uçurmadan önce uçakta bir aksilik çıkarsa yedeğinin olmasıdır. 6 uçağın hepsi kullanılmaz. 3 kişiden oluşan her takımın 3 uçak uçurma şansı var. Takımda yarışan herkes bir uçak uçurma hakkına sahip ve toplamda 3 uçak uçurup en uzağa uçurulan uçak göz önüne alınacak. 

6- Takımlar sırayla mı uçuracak?

Takımlar alfabetik sıraya göre yarışacaklar.

7- Kimin birinci olduğu nasıl tespit edilecek?

Uçak yere değdiği (touchdown) anına kadar çizgi hakemlerince kronometre tutulacak ve jüri tarafından süreler listelere yazılacak. En uzun süre havada kalan uçak kazanacak.

8- Ne zaman başvurular alınacak?

Başvurular yukarıda belirtilen yerlerden etkinlikten bir saat öncesine kadar 6-7-8-9 Mart tarihlerinde alınacak.

9. Kazanana ödül ne verilecek?

1. Takım:         THK Yamaç Paraşütü Tandem Uçuşu

2. Takım:         THK İzmir Paraşüt Kulesinden Atlayış

3. Takım:         THK'da Model Uçak Kursu Eğitimi

10. Yalnızca kadınlar mı yarışabiliyor?

Evet. Ama arada birkaç erkeğe göz yumabiliriz.

 


THY Apron Eğitim Şefi Sn Serdal Şentürk Öğrencilerimiz ile Buluştu
THY Apron Eğitim Şefi Sn Serdal Şentürk Öğrencilerimiz ile Buluştu

Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği öğrencileri "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinliği kapsamında, 23 Mart 2018 tarihinde Aydın Çıldır Havalimanı Apron Eğitim Şefi Serdal Şentürk ile bir araya geldi. Düzenlenen etkinlik kapsamında Serdal Bey Türkiye'de havacılık sektörünün işleyişi hakkında tecrübelerini aktarıp, uçuş eğitimi hakkında bilinmeyenleri öğrencilerimizle paylaştı. Soru cevap bölümü ile sonlandırılan etkinlik öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı.

 

Değerli tecrübelerini öğrencilerimize aktaran Sayın Serdal Şentürk’e üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi sunarız.

 
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Öğrencileri’nin Mockup Eğitimi
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Öğrencileri’nin Mockup Eğitimi

İEU Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri öğrencileri 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde mock-up eğitimi aldı. Eğitim kapsamında geleceğin kabin memuru adayı öğrencilerimiz THY’nin modern eğitim merkezi Flight Training Center’da acil durumlarda neler yapacaklarını gerçekçi simulatörlerde deneyimlediler. Simüle edilmiş yolcu kabinlerinde gökyüzüne, denize ya da karaya zorunlu inişte

yaşanabilecek olası tehlikede yolcuların kurtarılması gerçekçi sahnelerle yaşandı. Uçakta yangın, tazyik boşalması, mecburi iniş, iniş takımlarının açılmaması veya kırılması gibi yaşanabilecek acil durumlar mock-up'da uygulandı. Mecburi iniş sonrasında hızlı tahliye yöntemleri gibi derste teorik olarak anlatılan bilgiler eğitim esnasında uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

Mock-up eğitimimizde; Boeing B 737 ve Airbus A 320 uçak tiplerinde kullanılan kapıları açıp, kapama eğitimi uygulamalı olarak her öğrenci için gerçekleştirildi.

İEU olarak iki yıl boyunca kabin memuru adaylarına verilen sınıf içi eğitimlerinin yanı sıra mock-up ‘daki  uygulamalı eğitimlerle öğrenilen bilgilerin kalıcı olması sağlandı.

Katkılarından dolayı öğretim görevlilerimiz Nilay Yenişen İpşiroğlu ve Deniz Başoğlu’na teşekkürlerimizi sunarız.


SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ ÖĞRENCİLERİNİN HAVAALANI GEZİSİ
SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ ÖĞRENCİLERİNİN HAVAALANI GEZİSİ

 

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı öğrencilerimiz, 20 Mayıs 2015 tarihinde Adnan Menderes Havaalanını ziyaret etti.