Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı'nın amacı nedir?

Cevap: Turizm ve otel işletmeciliği programı, mesleki eğitim almış nitelikli elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Program çerçevesinde, turizm sektörü ile sürekli olarak işbirliği ve içinde olmak, turizm sektöründeki yenilikleri sürekli olarak incelemek, bu konudaki gelişmeleri öğrencilerle paylaşmak ana hedefimizdir.

 

Soru: Programın puan türü nedir?

Cevap: Programın puan türü YGS-6’dır. Programa ÖSYM’nin belirlediği mesleki ve teknik liselerin ilgili bölümlerinden sınavsız ve YGS puanına göre de sınavla yerleştirme yapılacaktır. Konu ile ilgili bilgiye ÖSYM kılavuzlarından ulaşılabilir.

 

Soru: Hangi dersler verilmektedir?

Cevap: Öğretim programına http://vs.ieu.edu.tr/tourism/tr/curr linkinden ulaşılabilir.

 

Soru: Öğretim programında seçmeli olarak yabancı dil seçeneği bulunmakta mıdır?

Cevap: Öğrenciler ilk yıl zorunlu olarak İngilizce dersi alırlar. Öğrenimin ikinci yılında ise; Almanca ve Mesleki İngilizce dersleri eklenir.

 

Soru: 4 yıllık programlara geçiş olanakları nelerdir?

Cevap: Mezunlarımız arzu ettikleri takdirde ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey geçiş sınavına katılarak fakültelerin, İşletme, İşletme Enformatiği, Konaklama İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği, Otel Yöneticiliği gibi bölümlerine geçiş yapabilirler. Ayrıca mezunların sınavsız olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 3. sınıfına sınavsız dikey geçiş yapma hakları vardır.

 

Soru: Staj Süresi Kaç Gündür? Nerelerde Staj Yapılır?

Cevap: Öğrencilerimiz mezun olmak için 40 gün iş günü staj yapmakla yükümlüdürler. Stajlar, otel işletmelerinde, seyahat acentelerinde, turizm işletme belgeli yiyecek-içecek işletmelerinde ya da yüksekokulumuzun staj komisyonlarınca uygun görülen özel ve kamu sektörüne ait işletmelerin ilgili departmanında yapılabilir.