Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Mobilya ve Dekorasyon (Türkçe)

Mobilya ve Dekorasyon Programı'na Hoş Geldiniz


İnsanoğlu yaratıldığı andan itibaren hayatını sürdürebilmek için barınma ihtiyacı hissetmiştir. Bu süreçte değişik ihtiyaçlarını karşılamak ve rahat yaşayabilmek için çeşitli malzemeleri değişik şekillerde tasarlayarak kullanmışlardır. Ahşap malzeme de bu süreçte en çok kullanılan malzemelerden birisidir. İnsan hayatında ahşap malzemesinin üretilmesi ve işlenmesi, gerek ekonomik açıdan ve gerekse ihtiyaçların karşılanması açısından oldukça önemlidir. Burada yaşam alanlarında kullanılan mobilyalar, ahşap kapı-pencereler, iç mimari-dekorasyon işleri v.b. işler insanoğluna bu doğrultuda hizmet etmektedir. Yaşam alanlarında kullanılan bu mobilyaların ve diğer ahşap işlerinin amaca hizmet edebilmesi için kalite ve standartlara uygun tasarlanarak üretilmesi gerekmektedir. Bu da ayrı bir uzmanlık alanı olup önemli bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Sektörün günümüzde geldiği nokta göz önünde bulundurulduğunda nitelikli ara teknik elemanların yetiştirilmesi ve sektörün hizmetine sunulması önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meslek Yüksekokulu / Mobilya ve Dekorasyon (Türkçe) Program'ının Amacı; ahşap ve ahşap türevi teknolojik yapı malzemelerini kullanarak, ergonomi, maliyet ve yüksek kalite standartlarının gerektirdiği şartlara göre mobilyaların üretimi, pazarlanması ve mekan içerisinde en uygun kullanımını sağlayabilen, gerekli teknolojik donanıma sahip, nitelikli teknik ara eleman ihtiyacını karşılamaktır.

“Mobilya ve Dekorasyon” Programı; yaşam boyu eğitim ilkesiyle, bilgi çağı ve iş yaşamının gereklerine uygun çağdaş öğretim yöntemleri ile yaşam becerileri kazandırmaya yönelik eğitim-öğretim hizmetleri sunarken, öğrencilerimizin sektörlerinin gerektirdiği teknik bilgi ve beceriye sahip, yaratıcı, yenilikçi, araştıran, ülke ve mesleğinin gelişmesine katkıda bulunmayı arzulayan, alanıyla ilgili gelişmeleri takip ederek kendini sürekli yenileyen, özgün fikirlere sahip ve çözümleyici bireyler olarak mezun olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Mezun olan öğrenciler, ağaç işleri ve mobilya sektörü içinde yer alan tüm ara ürün, sonuç ürün ve yan sanayilere yönelik faaliyetlerde bulunan her ölçekte firmanın proje, pazarlama, satış, üretim, kalite kontrol, üretim planlama ve AR – GE birimlerinde “TEKNİKER” unvanıyla görev alabilirler. Ayrıca kendi işletmelerini kurarak üretim, pazarlama, danışmanlık, tasarım – proje ve dekorasyon konularında çalışabilirler.