Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı’nın amacı nedir?

Cevap: Programın amacı sivil havacılık sektöründe rezervasyon, bilet satış, bagaj, apron işlemleri vb. yer hizmetlerine yönelik alanlarda görev alacak nitelikli personel yetiştirmektir.

 

Soru: Programın puan türü nedir?

Cevap: Programın puan türü YGS-5’tir. Programa ÖSYM’nin belirlediği mesleki ve teknik liselerin ilgili bölümlerinden sınavsız ve YGS puanına göre de sınavla yerleştirme yapılacaktır. Konu ile ilgili bilgiye ÖSYM kılavuzlarından ulaşılabilir.

 

Soru: Hangi dersler verilmektedir?

Cevap: Öğretim programına http://vs.ieu.edu.tr/ground_services/tr/curr linkinden ulaşılabilir.

 

Soru: 4 yıllık programlara geçiş olanakları nelerdir?

Cevap: Mezunlarımız arzu ettikleri takdirde ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na katılarak fakültelerin, Havacılık İşletmeciliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği gibi bölümlerine geçiş yapabilirler. Ayrıca mezunların sınavsız olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 3. sınıfına sınavsız dikey geçiş yapma hakları vardır.

 

Soru: Staj Süresi Kaç Gündür? Nerelerde Staj Yapılır?

Cevap: Öğrencilerimiz mezun olmak için 40 iş günü staj yapmakla yükümlüdürler. Stajlar, SHGM’nin koordinasyonu ile öğrencilerin http://havacilikstaj.anadolu.edu.tr adresindeki staj yazılımı üzerinden başvuru ve staj yeri tercihi (şehir ve işletme tercihi) yapması sonrasında merkezi olarak atanmaları sonucunda ve yüksekokulumuzun staj komisyonlarınca uygun görülen özel ve kamu sektörüne ait havacılık işletmelerinin departmanlarında yapılabilir.

Soru: Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği mesleğini icra edebilmek için hangi niteliklere sahip olmalıyım?

Cevap:

1. Havalimanı giriş kaili almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

2. Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs.)