Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe)

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği'ne Hoş Geldiniz


Dünyada artan turizm imkanları ve uçuş maliyetlerinin düşmesi son 10 yılda Türkiye'de havacılık sektörü cirosunu 2,2 milyar dolardan 22 milyar dolara çıkarmıştır. Geçtiğimiz yine on yılda bu alanda istihdam edilen kişi sayısıda 3 katına çıkmıştır. Yeni açılan ve daha sonrasında açılması planlanan havalimanları ile rezervasyon, bilet satış, bagaj, apron işlemleri, uçak içi hizmetler ve uçuş operasyonu için çok daha fazla teknik eleman alımı yapılacaktır. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü hem kamu hem özel sektörün bu konudaki ihtiyaçlarını karışılayacak bireyler yetiştirmek üzere kurulmuştur.

Türkiye’nin büyüme hedeflerinde hizmet sektörünün giderek artan payı, bu bölümden mezun öğrencilerin kariyere başlama ve kariyerlerini planlama konusunda oldukça önemi rol oynamaktadır. Türkiye’de artan hava alanı sayısı ve sektöre olan yabancı ilgisi bu bölüm mezunlarına olan talebin sürdürülebilir olduğuna işaret eden önemli faktörlerdir. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programını başarıyla bitiren öğrencilerimiz, "Meslek Elemanı" ünvanıyla mezun olmaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

  1. Havalimanı giriş kaili almasına engel oluşturacak herhangi bir adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,
  2. Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden (http://tinaztepesaglikgrubu.com/birimdetay/hvclk-tip-mrkz) sağlık raporu almak (işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs.).