Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe)

Havacılık Programları Mezunlarımızdan Bazıları

Havacılık Bölümleri Mezunlarımızdan Bazı Öğrencilerimiz

Yağmur ARSLAN

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2022 Mezunu 

Çalıştığı İşletme: Qatar Airways

Görevi : Kabin Memuru

Staj Yaptığı İşletme: TGS Yer Hizmetleri, Sun Express

Özellikle Katar’a ya da yurt dışına gitmek gibi öncelikli bir hedefim yoktu. Ama önüme böyle bir fırsat çıktı. Bunu çok iyi değerlendirmek istiyorum. Ailem mutlu, bir o kadar da şaşkın ve heyecanlı. Üniversitemizde geniş imkanlarla, alanında oldukça bilgili olan akademisyenler tarafından eğitim aldım. Yetişmemde emeği olan, beni en iyi şekilde geleceğe hazırlayan akademisyenlerime çok teşekkür ediyorum. Benimle aynı bölümde okuyan arkadaşlarıma da birkaç öneride bulunmak isterim. Hayat, her an bir fırsatı karşınıza çıkarabilir. Bu fırsatı kaçırmamak adına kendinizi çok iyi yetiştirin, tercih edilen bir kişi olmak için neler yapmanız gerektiğine odaklanın. Yabancı dili çok önemseyin, bu alanda kendinizi diri tutun. Sektörün önde gelen isimleriyle tanışın, onlara merak ettiklerinizi sorun, çevre edinin ve staj imkanlarını çok iyi değerlendirin. Kendinize güvenin, potansiyelinizi ortaya çıkaracak doğru adımları atın. Bunları yaptığınızda, uzak görülen hedeflerin yakınlaştığını göreceksiniz.

 

Sultan DUYAN

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2023 Mezunu 

Çalıştığı İşletme: Sun Express

Görevi: Kabin Memuru

Staj Yaptığı İşletme: TGS, ATÜ Duty Free

Lisede yabancı dil bölümünden mezun oldum. İngilizceme güvendiğim için havacılık sektöründe bir kariyer hedefledim. Okulumuzdaki bölüm hocalarımızın havacılık sektöründen gelmesi benim için çok önemli bir artıydı. Sadece dersleri değil sektördeki gerçekleri ve tecrübeleri de bizlerle paylaştılar. Ben her kafam karıştığında hocalarımla gelecek planlarımı tartışabildim, mülakatıma hazırlığım konusunda yardım alabildim. İlk dönemin sonunda havalimanını tanımak için ATÜ Duty Free'de işe başladım. Bir ay geçmeden Çelebi Hava Servisi’nde Yolcu Hizmetleri Memuru olarak işe başladım ve ilk yaz sezonumu bu tecrübeyi kazanarak geçirdim. 2. senemin ilk döneminin sonunda okulun sağladığı TGS staj imkanıyla harekat departmanında tecrübe edindim. Harekat stajımda kabin ekibiyle çokça denk gelip, sohbet edebilme fırsatım oldu. Bu stajın sonunda süreçte Sun Express Kabin Memurluğu mülakatına çağırıldım. Mülakat öncesinde pek çok araştırma yaptım. Mülakat konusunda en büyük desteği Sivil Havacılık kabin Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi hocalarımdan aldım. Mülakatı başarıyla sonuçlandırıp, Sun Express'te Kabin Memuru olarak işe başladım.

 

Leman Doğa DELİBAŞOĞLU 

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2023 Mezunu 

Çalıştığı İşletme: TGS  Yer Hizmetleri 

Görevi : Yolcu Hizmetleri Memuru 

Staj Yaptığı İşletme: TGS Yer Hizmetleri

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü'nden 2023 yılında mezun oldum.Öğretmenlerimiz bize hem havacılığın detaylarını öğrettiler hem de havacılığı bizlere çok sevdirdiler.Eğitimimiz süresince birçok yönetici, insan kaynakları departmanlarda görev alan, mesleklerinde başarılı olmuş kişilerle tanışma ve etkinliklerdeki konuşmalarına katılma şansına sahip oldum. Zorunlu stajımı TGS yer hizmetleri şirketinde yaptım. Okulda öğrendiğimiz her şey stajımızı kolaylaştırmıştı. Mezun olmaya yakın TGS ‘ye başvurdum her şey gayet güzel geçti . Şimdi  stajımı yaptığım işletmede çalışıyorum. Deneyimli öğretmenlerimizin öğrettiği her şey karşımıza çıkıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü yoluma ışık tutmuş oldu. 

 

Nihal KOYUN

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2022 Mezunu 

***2022 Meslek Yüksek Okulu Birincisi

Çalıştığı İşletme: Heygo Limo Luxury (Dubai/BAE)

Görevi : Yönetici Asistanı

Staj Yaptığı İşletme: TAV 

2020 yılında ilk tercihim olan üniversitemizin Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü’nü tam burslu olarak kazandım. Eğitimim süresince kabin memurluğu, operasyon memuru ve anons eğitimini alanında uzun yıllar deneyime sahip hocalarımızdan almanın katkısıyla mesleğe bakış açısı ve terminolojisine hakim oldum. Gerek eğitim hayatımızda gerekse mesleki hayatta karşılaşabileceğimiz prosedürler, acil durum prosedürleri ve havacılığın psikolojisi gibi dersleri deneyimli hocalarımızdan teorik ve uygulamalı olarak almanın etkisini staj olarak görev aldığım TAV Operation Services şirketinde göstererek havacılıkta çalışma hayatına mezun olmadan girme şansını yakaladım. 2022 yılında Meslek Yüksek Okulu Birincisi olarak mezun olduktan sonra Dubai’ye dil eğitimi almak için geldiğimde HEYGO Limo Luxury şirketine yönetici asistanı olarak katıldım ve halen devam etmekteyim.

 

Merve KANDEMİR

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2022 Mezunu 

Çalıştığı İşletme: TGS Yer Hizmetleri

Görevi : Yolcu Hizmetleri Memuru

Staj Yaptığı İşletme: TGS Yer Hizmetleri

Lise yıllarımdan beri İzmir Ekonomi Üniversitesine gitmek en büyük hayallerimden biriydi. Üniversitenin tanıtım günlerine katılır, MYO ve istediğim bölüm ile ilgili çokça bilgi edinirdim. 

Ardından sınava girdik ve aklımda tek bir bölüm, tek bir üniversite vardı. Çünkü üniversitemizi diğer üniversitelerden ayıran büyük bir fark vardı; MYO diğer fakültelerden yani ana kampüsten ayrı bir yerde değildi. Bizlerde diğer fakültelerle aynı dersliklerde ders alıyor ve aynı ayrıcalıklardan yararlanabiliyorduk. Bu benim için büyük bir artıydı. 
Tercih döneminde ise sektörün içinden gelmiş hocalarım ile tanıştım. MYO’nun güçlü akademik kadrosuyla başarıyı yakalayacağımdan artık emindim. Tüm bunların yanı sıra bizlere verilen meslek hayatımızda işimizi kolaylaştıracak bir çok ders, havacılık ile ilgili uygulamalı dersler, en önemlisi tüm bu dersleri alacağımız ve uygulamaları yapacağımız bir havacılık sınıfımız vardı. Bu muhteşem sınıf sayesinde derslerimiz çok keyifli geçiyordu. Havacılık sınıfımızda gerçek uçak koltuklarında oturup derslerimizi dinledik, gerçek uçak kapıları ve uçak mutfaklarında uygulamalar yaptık. 
 Üniversitemize burslu olarak girmemiştim. Ama girdikten sonra hocalarım ve keyifli derslerin sayesinde o kadar çok ders çalıştım ki bölümümde ilk 3’e girmeyi başardım. Okulumuzun bir diğer artısı burada ön plana çakmıştı; ilk 3’e giten başarılı öğrencilere %50 akademik başarı bursu veriliyordu. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümünde bu bursu almaya hak kazanan 1. kişi olmuştum. Okulumun tanıdığı bu imkan sayesinde burssuz girdiğim okuldan burslu bir şekilde dereceyle mezun oldum. 
Yine sektör içerisinden gelen hocalarımızın sayesinde havacılık sektöründeki öncü firmalarda stajlarımızı yaptık. Ben stajımı bayrak taşıyıcı havayolu olan THY’nin yer hizmetlerini yürüten TGS firmasında yaptım. 
Şimdi ise aynı firmada Yolcu Hizmetleri Memuru olarak çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum. 
Öncelikle İEÜ MYO’muza sağladığı imkanlardan dolayı ve emekleri üzerimizde çok olan, desteklerini ve yardımlarını mezun olup gitsek dahi esirgemeyen Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programındaki hocalarımıza bir kez daha çok teşekkür ederim.
 
 

Batıkan ŞİMŞEK

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2022 Mezunu 

Çalıştığı İşletme: TGS Yer Hizmetleri

Görevi : Yolcu Hizmetleri Memuru

Staj Yaptığı İşletme: TGS Yer Hizmetleri

Merhaba, ben Batıkan Şimşek, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri bölümünden 2022 yılında mezun oldum. Okuduğum bölümün en büyük gerekliliklerinden birinin İngilizce olması nedeniyle ilk yıl hazırlık eğitimi alıp ingilizcemi geliştirme fırsatı buldum. Bizi yetiştiren alanında uzman akademisyenlerimizden hem kaliteli bir eğitim alıp hem de sektörün içinden paylaştıkları deneyimleri sayesinde okuduğumuz bölüm hakkında daha çok fikir sahibi olmamızı sağladılar. Okulumuz Çıraklar Ustalara Soruyor etkinlikleri yaparak sektörde çalışmış veya hala çalışmakta olan değerli konukları bizlerle buluşturup merak ettiklerimizi onlara yüz yüze sorma şansı tanıdı.
İkinci sınıfta TGS de 2 ay staj yaparak hem derslerde gördüğüm teorik bilgileri pratiğe döküp hem de sektör hakkında deneyim sahibi olarak değerli referanslar edindim. 
Mezun olduktan sonra TGS Yer Hizmetleri’nde Yolcu Hizmetleri Memuru olarak işe başladım. Üzerimde emeği geçen ve desteklerini bir an olsun eksiltmeyen değerli hocalarıma çok teşekkür ederim.
 
 
 

İlayda ÇAKIR
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2022 Mezunu

Çalıştığı İşletme: Sun Express

Görevi: Kabin Memuru

Staj Yaptığı İşletme: TGS ve Sun Express

İzmir Ekonomi Üniversitesi ile tercih döneminde tanıştım. Eğer İzmir'de bir okul tercih edeceksem bu okulun istediğim bölümde başarılı bir okul olması ve iş imkanı konusunda destek çıkabilecek yönünün bulunması gerekliydi. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümüne başladığım ilk günden itibaren okulumun bana olan katkısını hissetmiştim. Çünkü bölümün öğretim görevlileri, havacılık sektöründe yer almış, sektörde çalışmış kişilerdi. Ayrıca bölümde havacılık sektörüyle ilgili detaylı ders içeriklerinin olması çok önemliydi örneğin; Sivil Havacılığa Giriş, Yer Hizmetleri, Yolcu Hizmetleri, Havaalanı Donanımları, Havacılıkta Emniyet ve Güvenlik, Hava Trafik Kuralları, Tehlikeli Maddeler ve Genel Uçak Bilgileri gibi derslerin içerikleri sayesinde şu an da kariyer hayatımda kolaylıklarını görmekteyim. Bölümün gerektirdiği staj programlarını, meslek yüksekokulu hocalarımın sektörün içerisinde olan şirket çalışanlarıyla iletişimde olmasından dolayı TGS  Yolcu Hizmetlerinde ve Sun Express Yer Hizmetlerinde başarıyla tamamladım. Şu an da ise kariyer hayatıma staj yaptığım Sun Express de Kabin Memuru olarak devam etmekteyim. İzmir Ekonomi üniversitesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü'ndeki hocalarıma onlardan edindiğim tüm bilgiler ve kariyer hayatım yönünde bana olan destekleri için çok teşekkür ederim.

 

 

Beliz ATICI
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2022 Mezunu

Çalıştığı İşletme: Sun Express

Görevi: Kabin Memuru

Staj Yaptığı İşletme: Sun Express

Herkese Merhaba, ben Beliz Atıcı, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği mezunuyum. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde okumak ve bu bölümün bana verdiği fırsatlar hayatımı fazlasıyla olumlu yönde etkiledi. Ders içerikleri ve uygulamalar, iş hayatımızda karşımıza çıkabilecek şekildeydi. Bize verdikleri staj imkanı sayesinde ve değerli öğretim görevlerinin desteğiyle girmek istediğim şirkette staj yapma imkanım oldu ve bu sayede kendimi tanıtarak adım adım istediğim mesleğe ulaştım. Bu konuda emeği geçen tüm hocalarıma ve bana bu imkanı sağlayan okuluma teşekkür ediyorum.

 

Tutku ÖZTÜRK
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2022 Mezunu

Çalıştığı İşletme: Sun Express

Görevi: Kabin Memuru

Staj Yaptığı İşletme: TGS ve Sun Express

İzmir Ekonomi Üniversitesi ile tercih döneminde tanıştım. Eğer İzmir!de bir okul tercih edeceksem bu okulun istediğim bölümde başarılı bir okul olması ve iş imkanı konusunda bana destek çıkabilecek yönünün bulunması gerekliydi. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü'ne başladığım ilk günden itibaren okulumun bana olan katkısını hissetmiştim çünkü derslerin hocaları, havacılık sektöründe yer almış ve sektörde çalışmış kişilerdi. Ayrıca bölümde havacılık sektörüyle ilgili detaylı ders içeriklerinin olması çok önemliydi. Örneğin; Sivil Havacılığa Giriş, Yer Hizmetleri, Yolcu Hizmetleri, Havaalanı Donanımları, Havacılıkta Emniyet ve Güvenlik, Hava Trafik Kuralları, Tehlikeli Maddeler ve Genel Uçak Bilgileri gibi derslerin içerikleri sayesinde, şu an Kabin Memuru olarak da kolaylıklarını görmekteyim. Zorunlu stajımı bölümün havacılık sektörüyle yakın ilişki içinde olmasından dolayı TGS şirketinde, Yolcu Hizmetleri'nde ve Sun Express'de Yer Hizmetleri'nde başarıyla tamamlamıştım. Şu an kariyer hayatıma staj yaptığım şirket olan Sun Express Havayolları'nda Kabin Memuru de olarak devam ediyorum. Bölümdeki tüm hocalarıma onlardan edindiğim tüm bilgiler ve kariyer hayatım yönünde bana olan destekleri için çok teşekkür ederim.

 

Altar HÜNERLİ

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2022 Mezunu 

Çalıştığı İşletme: Antalya Merkezli Bir Havayolu İşletmesi

Görevi : Kabin Memuru

Staj Yaptığı İşletme: TGS Yer Hizmetleri

Üniversiteden mezun olduktan sonra iş arayışına girdim. Bu işler tabi ki kendi bölümüm ve yapmak istediğim meslek olan Kabin Memurluğuyla ilgiliydi. Kısa bir süre iş arayışından sonra Kabin Memuru olarak işe başladım. Şu an işimden çok mutluyum ve severek yapıyorum. Bu sevginin nedeni eğitimim süresince bana havacılık tutkusunu aşılayan değerli öğretim görevlileri, hocalarımdır. Uzun seneler havacılık sektöründe çalışmış ve sektörün tecrübeli ve tanınmış isimlerinden ders dinlemek bir yana, onların tecrübelerini bizlere aktarmasının bana çok şey kattığına inanıyorum. Hem okul sürecinde hem sonrasında üniversitemizin sunmuş olduğu gerek staj gerek uygulamalı eğitim imkanları sayesinde işe başladığımda kendimi oldukça hazır hissettim. Tüm bunların yanında okulumuza sektörün önemli isimlerini davet edip onlarla birebir tanışma fırsatı sunulması bizler için çok değerliydi. Eminim ki havacılığa merakı olmayan birisi bile İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde bu bölümü okuduktan sonra kendisine “ben havacıyım, ve bu işi seviyorum” diyerek mezun olacaktır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.