Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Türkçe)

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri'ne Hoş Geldiniz


Dünyada artan turizm imkanları ve uçuş maliyetlerinin düşmesi son 10 yılda Türkiye'de havacılık sektörü cirosunu 2,2 milyar dolardan 22 milyar dolara çıkarmıştır. Geçtiğimiz yine on yılda bu alanda istihdam edilen kişi sayısıda 3 katına çıkmıştır.Bu durum özellikle havayolu firmalarının, Uluslararası sivil havacılık organizasyonunun koyduğu ve uçak içi hizmetlerin ve operasyonun doğru şekilde ilerlemesini sağlayan kabin memurlarına ihtiyaç duymasına sebep olmuştur.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Seyahat ve Dil Programları modülüne bağlı olarak Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programı havayolu firmalarının bu konudaki ihtiyaçlarını karşılayacak bireyler yetiştirmek üzere kurulmuştur. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programını başarıyla bitiren öğrencilerimiz, "Kabin Hizmetleri Meslek Elemanı" ünvanıyla mezun olmaktadır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

 

1) Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

2) Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).

3) Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).

4) Sivil Havacılık Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezlerinde yapılan muayene sonucunda uçuşa elverişli olduğuna dair sağlık raporu almak

5) Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.