Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Türkçe)

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri'ne Hoş Geldiniz

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü olarak, kabin memuru yetiştiren eğitim programlarımızın kalitesi ve öğrencilerimizin profesyonel başarısı için öğretim görevlilerimizin niteliklerine büyük önem veriyoruz. Ancak, Türkiye genelinde mevcut durumu göz önünde bulundurduğumuzda, birçok Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümünde görev alan kişilerin havacılık sektöründeki deneyimlerinin yetersiz olduğunu gözlemlemekteyiz. Yer hizmetlerinde, ramp hizmetlerinde, yolcu hizmetlerinde ve hatta havayolu şirketlerinin muhasebe departmanlarında çalışmış kişilerin, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri  temel derslerini verdiği ve Bölüm Başkanı olarak atanabildiği, havacılıkla doğrudan ilgisi olmayan kişilerin bile bu bölümlerde öğretim görevlisi olarak görev alabildiği bir tabloyla karşı karşıyayız.

Bölümümüz, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümlerinde öğretim görevlisi ve bölüm yöneticisi olarak görev yapacak kişilerin, temel eğitimlerini bir havayolu işletmesinde tamamlamış, Kabin Memuru ve Kabin Amiri olarak çalışmış olmalarının gerekliliğine inanır. Bu kişilerin uçuş görevlerini yapmış olmaları, uçağı, kabini, yolcuyu ve yolculuğun dinamiklerini bilmesi, uçuş emniyeti ve güvenliği konusunda deneyimli olmaları, öğrencilerimizin eğitiminde büyük bir fark yaratmaktadır. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümümüzde yer alan Normal Emniyet Kuralları, Acil Durum Emniyet Kuralları, İkram ve Servis, Ekip Kaynak Yönetimi, Uçuş Psikolojisi ve Fizyolojisi gibi dersleri, Kabin Memurluğu yapmış öğretim görevlilerinin vermesi, öğrencilerimizin nitelikli olarak yetişmesi açısından doğrudan önem taşımaktadır.

Sürekli olarak uçuş görevinde bulunmamış, kısa-uzun gidiş-dönüş uçuşları, kısa-uzun yatı uçuşları yapmamış, uçuşta servis yapmamış, servis ekipmanlarını bilmeyen, bu ekipmanları kullanmamış, eğitimini almamış, uçak içi acil durum ekipmanlarını bilmeyen, bu ekipmanları kullanmamış, eğitimini almamış, uçuşta sağlıkla ilgili acil müdahalede bulunmamış, panik atak geçiren, burnu kanayan, ateşi çıkan, nefesi kesilen, göğüs ağrısı çeken bir yolcuya ilk yardımda bulunmamış, uçuşta kural dışı yolcu deneyimi olmamış, uçakta tartışmaya, sigara kullanımına, fiziksel saldırıya, alkollü yolcuya müdahale etmemiş kişilerin Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü'nde Kabin Memuru temel derslerini verdiği durumların, öğrencilerin sektörde karşılaşacakları gerçek durumlar için yeterince hazırlanmalarını engellediği açıktır. Bu sebeple, öğretim görevlilerimizin nitelikleri konusunda daha sıkı kriterler belirliyoruz ve havacılık sektörü ile doğrudan bağlantılı, Kabin Memuru ve Kabin Amiri olarak görev yapmış kişilerden oluşan bir kadro oluşturmaya özen gösteriyoruz.

Bir Kabin Memuru ve Kabin Amiri, havacılığın teknik ve operasyonel gereksinimlerine hâkimdir. Bu pozisyonda görev yapmış kişiler, yolcu yönetimi, kabin içi hizmetler, acil durum prosedürleri ve uçuş güvenliği konularında derin bir bilgi ve tecrübeye sahiptir. Öğrencilerimize bu deneyimleri aktarmak, onları gerçek dünya senaryolarına hazırlamak açısından kritik öneme sahiptir.

Dolayısıyla, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümümüzde eğitim veren kişilerin, havacılık sektöründe doğrudan deneyime sahip, Kabin Memuru ve Kabin Amiri olarak görev yapmış olmalarını sağlıyoruz. Bu, öğrencilerimize en güncel ve pratik bilgilerin aktarılmasını sağlayarak, onların mesleki becerilerini geliştirmekte ve sektöre donanımlı bireyler olarak katılmalarını temin etmektedir. Havacılık deneyimi olmayan kişilerin bu tür bölümlerde görev yapmasının, öğrencilerin eğitim kalitesini ve dolayısıyla mezunların sektördeki başarısını olumsuz etkilediğinin bilincinde olarak, öğretim görevlilerimizin nitelikleri konusunda daha sıkı kriterler getiriyoruz ve havacılık sektörü ile doğrudan bağlantılı kişilerden oluşan bir kadro oluşturmaya özen gösteriyoruz.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Seyahat ve Dil Programları modülüne bağlı olarak Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programı havayolu firmalarının bu konudaki ihtiyaçlarını karşılayacak bireyler yetiştirmek üzere kurulmuştur. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programını başarıyla bitiren öğrencilerimiz, "Kabin Hizmetleri Meslek Elemanı" ünvanıyla mezun olmaktadır.

 

 

SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler

1) Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

2) Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).

3) Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).

4) Sivil Havacılık Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezlerinde yapılan muayene sonucunda uçuşa elverişli olduğuna dair sağlık raporu almak

5) Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.