Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

İç Mekân Tasarımı (Türkçe)

İç Mekan Tasarımı'na Hoş Geldiniz


İç mekan tasarımı, toplumsal yaşamın temelini oluşturan kültürel ve tarihsel bir sürecin ürünüdür. Sanat ve estetik olgularının, gündelik hayatın içerisine entegre edildiği formlardan biri olan İç Mekan Tasarımı, insan hayatının büyük bir çoğunluğunun geçtiği mekanları, işlevsellik, estetik ve teknolojik özellikleri açısından geliştirmeyi amaçlayan son derece güncel bir alandır.

Günümüzde, rekabetin oldukça yoğun yaşanması ve tüketici ihtiyaçlarının sürekli değişmesi sebebi ile iç mekân tasarımı alanında istihdam edilecek bireylere kazandırılacak mesleki yeterlikler büyük önem kazanmıştır. İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mekan Tasarımı Programı, hızla değişen iç mekanlar için tasarımı ihtiyaçlarına cevap verebilecek, uygulama öncesinde gerekli teknikleri belirleyebilecek ve malzeme seçimlerini yapabilecek, iç mekan tasarımı konusundaki teorik ve pratik bilgi ve becerilere sahip olan nitelikli insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Program müfredatı; iç mekan tasarımındaki akademik ve sektörel gelişmelerin hem ulusal hem de uluslararası boyutta takibiyle güncel tutulmaktadır. İç Mekan Tasarımı Programı ile öğrenciler hem teorik hem de pratik eğitim almaları sebebi ile eğitim hayatı sonrası piyasaya kolay adapte olabilecekleri gibi yapılan zorunlu stajlar ile öğrencilerin henüz mezun olmadan iş yaşamı ile tanışma şansına sahip olabileceklerdir. Bunun yanı sıra, mezun olan öğrenciler, yapı-inşaat-tasarım alanlarında, mimarlıkiçmimarlık bürolarıinşaat firmalarımobilya fabrikalarımobilya mağazalarıdekorasyon firmalarında istihdam edilebilmektedirler. Bu programdan mezun olan öğrenciler İç Mekan Tasarımı Teknikeri ünvanını alacaklardır. Bu programdan dikey geçiş yapılabilecek lisans programları;  İçmimarlık, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım  gibi programlardır.

İç Mekan Tasarımı Programı, İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde sürdürülmekte olan "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinliği kapsamında İçmimar Duygu Yılmaz'ı ağırladı. 26 Nisan tarihinde MICM 210 Mezuniyet Projesi dersi kapsamında İç Mekan Tasarımı Programı 2. sınıf öğrencileri ile bir araya gelen Yılmaz, öğrencilere yurtiçinde ve yurtdışında uyguladığı içmimari projeleri ve uygulamaları ile ilgili bir sunum yaptı. Son derece verimli geçen sunumun ardından kendisine teşekkür sertifikamızı takdim ettik.