TÜM HABERLER


Turkish Flight Academy Eğitmeni Sivil Havacılık Öğrencileri ile Buluştu
Turkish Flight Academy Eğitmeni Sivil Havacılık Öğrencileri ile Buluştu
Havacılık sektöründe ülkemizin bayrak taşıyıcısı kimliği ile bir dünya markası olan Türk Hava Yolları'na pilot yetiştiren TAFA ailesinin değerli uçuş eğitmeni Sn.İ.Metin Koçkar ,İEÜ MYO Sivil Havacılık programları öğrencilerimiz ile Çıraklar Ustalara Soruyor etkinliklerinde buluştu.
Öğrencilerimiz; pilotaj eğitimi başvuru ve kabul süreçleri dahil olmak üzere, teorik ve pratik tüm eğitim modülleri hakkında detaylı bilgiler edindiler. 

Pilotaj üzerine engin bilgi ve deneyimlerini paylaşarak öğrencilerimizin  mesleki hedeflerine ışık tutan TAFA ailesinin değerli mensubu Sn.İ. Metin Koçkar kaptana sonsuz teşekkürler.


Sunexpress Sivil Havacılık Öğrencileri ile Buluştu
Sunexpress Sivil Havacılık Öğrencileri ile Buluştu

Sunexpress Havayolları İnsan Kaynakları bölümünden Sayın Emir Aksoy ve Siber Güvenlik bölümünden aynı zamanda okulumuz mezunlarından Sayın Mutlu Yazgan'ı Meslek Yüksekokulumuz Sivil Hvacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü ile bir araya geldiler. Seminer kapsamında; Sunexpress havayollarının uyguladığı havacılık hizmetleri, uçak sayıları, personel sayıları ve bünyelerinde bulunan bölümler için işe alım süreçleri hakkında bilgilendirmede bulunulmuştur. Ayrıca seminer kapsamında öğrenciler Sunexpress yetkililerine sektör ile ilgili merak ettikleri soruları sorma fırsatını yakalamışlardır.


Havacılık Programları Sektör Ziyaretleri
Havacılık Programları Sektör Ziyaretleri

Sektör ile işbirliklerini geliştirirek, öğrencilerine en önemli katkıyı sağlamayı en temel strateji olarak benimsemiş olan İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Havacılık Programları; Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği kapsamında İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nı ziyaret etti.
THY İzmir Alan Müdürü Sayın Suat Oral ve TGS İzmir İstasyon Müdürü Sayın Fırat Uluskan ile ayrı ayrı yapılan görüşmelerde Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Burçin Önder ve Öğretim Görevlisi Sayın Özde Şenol, bu önemli isimlerden öğrencilerimizi sektöre nasıl daha iyi hazırlayabilecekleri ile ilgili değerli görüşlerini aldı.
Aynı zamanda öğrencilerimize sağlanabilecek stajlar ve iş imkanları üzerine görüşme sağlandı.


TAV İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü Sayın Ezgi DOĞU ÖCAL Öğrencilerimize Sektörü Anlattı
TAV İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü Sayın Ezgi DOĞU ÖCAL Öğrencilerimize Sektörü Anlattı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde düzenlenen "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinliği kapsamında bu hafta TAV İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü Sayın Ezgi DOĞU ÖCAL üniversitemize konuk oldu. 4 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşen etkinlikte Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Sivil Hava Kabin Hizmetleri 1. ve 2. sınıf öğrencileri ile bir araya gelen konuğumuz, öğrencilere Havacılık sektöründe kariyer planlama, sektörde yer bulmak için gerekli hakkında bilgi verdi. Ezgi Hanım aynı zamanda interaktif olarak öğrencilerimizin CVleri üzerinden yorumlar yaparak etkin CV hazırlama üzerine deneyimlerini aktardı. Etkinlik soru-cevap bölümü ile son buldu.

Değerli tecrübelerini öğrencilerimize aktaran Sn. Ezgi DOĞU ÖCAL'a üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi sunarız.Türk Hava Yolları İzmir İstasyon Alan Müdürü Sn. Suat Oral Aramızda
Türk Hava Yolları İzmir İstasyon Alan Müdürü Sn. Suat Oral Aramızda

Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği öğrencileri "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinliği kapsamında, 27 Mart 2018 tarihinde Türk Hava Yolları İzmir İstasyon Alan Müdürü Sayın Suat Oral ile bir araya geldi. Düzenlenen etkinlik kapsamında Suat Bey öğrencilerimize yaptığı etkili sunumuyla ilgi odağı oldu. Türkiye'de havacılık sektörünün işleyişi, sektörde İzmir'in yeri, Havacı olmanın gereklilikleri, hayat boyu öğrenmenin önemi ve öğrencileirmiz mezun olduklarında sektörde onlardan beklenenler ile ilgili kendi engin tecrübelerini aktardı. Sunum esnasında öğrencilerimize Türk Hava Yollarının ikramlarından da sunan Suat Bey'i öğrencilerimiz soru yağmuruna tuttu. 

 

Değerli tecrübelerini öğrencilerimize aktaran Sayın Suat Oral'a üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi sunarız. Kendisini her zaman aramızda görmek isteriz.


İzair Havacılık Güvenlik Müdürü Sn Handan Taş ve Yer İşletme Müdürü Sn Deniz Karahoca Öğrencilerimiz ile Buluştu
İzair Havacılık Güvenlik Müdürü Sn Handan Taş ve Yer İşletme Müdürü Sn Deniz Karahoca Öğrencilerimiz ile Buluştu

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde düzenlenen "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinliği kapsamında bu hafta İzair Havacılık Güvenlik Müdürü Sayın Handan Taş ve Yer İşletme Müdürü Sayın Deniz Karahoca üniversitemize konuk oldu. 16 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen etkinlikte Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Sivil Hava Kabin Hizmetleri 1. ve 2. sınıf öğrencileri ile bir araya gelen konuklarımız, öğrencilere Havacılık Güvenliği, Kalite Yönetim Sistemi ve İç Denetim, Satış Pazarlama ve Harekat Departmanında karşılaşabilecekleri senaryolar hakkında bilgi verdi. Etkinlik soru-cevap bölümü ile son buldu.

Değerli tecrübelerini öğrencilerimize aktaran Sn. Handan Taş ve Sn. Deniz Karahoca'ya üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi sunarız.


Dünya Havacı Kadınlar Haftasını #FlyingColoursChallenge Yarışması İle Kutluyoruz
Dünya Havacı Kadınlar Haftasını #FlyingColoursChallenge Yarışması İle Kutluyoruz

Dünya Havacı Kadınlar Haftası her yıl, 1910’da dünyada ilk kadın pilot lisansının veriliş yıldönümü ve 1914’ten beri Dünya Kadınlar Günü’nün yıldönümü olan 8 Mart Haftasında gerçekleşen, küresel bir kitleye hitap eden bir etkinliktir. Etkinlik Institute for Women of Aviation Worldwide (iWOAW) tarafından tüm dünyada düzenlenir. Bu hafta, her yaştan kadında havacılığın açtığı kapılar hakkında farkındalık uyandırmak ve şimdiye kadar edinilen başarıları kutlamak için tasarlandı.

Dünya Havacı Kadınlar Haftası, hava ve uzay endüstrisinde rol alan herkes (bireyseller, şirketler, organizasyonlar, eğitim merkezleri, uçuş külüpleri, devlet departmanları vs.) için geçmiş ve mevcut Havacı Kadınlar’ın endüstriye katkılarını kutlarken yeni nesil Havacı Kadınları açık kollarla karşılama fırsatı sunuyor.

Her yıl mart ayının ilk haftası Tek görev. Tek hafta. Kendi stilinde eylem sloganıyla uluslararası etkinlikler düzenlenmektedir Bu yıl IEU Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programları Türk Hava Kurumu ile ortak çalışarak bu proje ile uluslararası yarışmaya katıldı.

Temel yönergeler dışında, hayal gücümüzün süzülmesine izin verdik ve bu yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu olarak #FlyingColoursChallenge isimli bir etkinlik tasarladı.

Türk Hava Kurumu İzmir Merkez Şubenin desteğiyle, etkinlik 3 kişilik takımlarla önce bir workshop şeklinde kağıt model uçak yapımını ve ardından da bir yarışma şeklinde en uzun süre bu uçakları uçurmayı kapsıyor.

Haydi, IEU’lu kızlar Runway’de bekleniyorsunuz…

 

Sıkça Sorulan Sorular:

1- Başvuru nasıl olacak?

MYO Sekreterliği başvuru merkezidir. Başvuru formu doldurmanız yeterli. (A Blok 117 ofis)

Ancak Çarşamba ve Perşembe günü D blok ve A Blok giriş kantininde öğrencilerimizden oluşan stantlarda başvuru toplanacaktır.

2- Etkinlik kaçta?

Etkinlik 9 Mart Cuma günü saat 12:00’de kâğıt uçak yapımı ile başlayacak.

3- Nerede?

Yemekhanenin önündeki tören alanında.

4- Uçaklar orada mı yapılacak?

Evet. Önce uçakların bir workshopta yapım aşaması tamamlanacak. Ardından 3 kişiden oluşan her takım için toplamda 6 uçak ile yarışmaya katılım sağlayabilecek.

5- Uçağı takımdan tek bir kişi mi uçuracak?

Toplamda 6 uçak olmasının sebebi uçurmadan önce uçakta bir aksilik çıkarsa yedeğinin olmasıdır. 6 uçağın hepsi kullanılmaz. 3 kişiden oluşan her takımın 3 uçak uçurma şansı var. Takımda yarışan herkes bir uçak uçurma hakkına sahip ve toplamda 3 uçak uçurup en uzağa uçurulan uçak göz önüne alınacak. 

6- Takımlar sırayla mı uçuracak?

Takımlar alfabetik sıraya göre yarışacaklar.

7- Kimin birinci olduğu nasıl tespit edilecek?

Uçak yere değdiği (touchdown) anına kadar çizgi hakemlerince kronometre tutulacak ve jüri tarafından süreler listelere yazılacak. En uzun süre havada kalan uçak kazanacak.

8- Ne zaman başvurular alınacak?

Başvurular yukarıda belirtilen yerlerden etkinlikten bir saat öncesine kadar 6-7-8-9 Mart tarihlerinde alınacak.

9. Kazanana ödül ne verilecek?

1. Takım:         THK Yamaç Paraşütü Tandem Uçuşu

2. Takım:         THK İzmir Paraşüt Kulesinden Atlayış

3. Takım:         THK'da Model Uçak Kursu Eğitimi

10. Yalnızca kadınlar mı yarışabiliyor?

Evet. Ama arada birkaç erkeğe göz yumabiliriz.

 


THY Apron Eğitim Şefi Sn Serdal Şentürk Öğrencilerimiz ile Buluştu
THY Apron Eğitim Şefi Sn Serdal Şentürk Öğrencilerimiz ile Buluştu

Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği öğrencileri "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinliği kapsamında, 23 Mart 2018 tarihinde Aydın Çıldır Havalimanı Apron Eğitim Şefi Serdal Şentürk ile bir araya geldi. Düzenlenen etkinlik kapsamında Serdal Bey Türkiye'de havacılık sektörünün işleyişi hakkında tecrübelerini aktarıp, uçuş eğitimi hakkında bilinmeyenleri öğrencilerimizle paylaştı. Soru cevap bölümü ile sonlandırılan etkinlik öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı.

 

Değerli tecrübelerini öğrencilerimize aktaran Sayın Serdal Şentürk’e üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi sunarız.