Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe)

Staj Süreci

Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği programında okuyan öğrencilerimizin toplam 40 iş günü zorunlu stajları bulunmaktadır. Bu stajı 20+20 iş günü şeklinde iki farklı zamanda tamamlayabilirsiniz.

Staj süreci ile ilgili önemli bilgiler ise şöyledir:

 

Nerede staj yapabilirim?

 

Öğrencilerimiz, kamu ve özel sektörde Havayolu İşletmeleri, Yer Hizmeti Şirketleri, Havalimanı İşletmeleri ve Seyahat Acentalarında stajlarını yapabilirler.

Staj yeri nasıl bulabilirim?

 

İlk olarak, Kariyer Yönlendirme Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz:

 

Ofis telefonu: 0232 488 84 29

E-posta: staj@ieu.edu.tr / merve.ozyurt@ieu.edu.tr

İkinci olarak, İzmir Ekonomi Üniversitesi Garantili Staj Projesi'ne başvurabilirsiniz.

 

Garantili Staj Projesi için genel not ortalamanızın 2,50 ve üzeri olması, henüz zorunlu stajın yapılmamış olması, disiplin cezasının alınmamış olması, dönem içinde gerçekleştirilen Staj Verimlilik Seminerleri'ne katılmak şartlarının yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Staj Verimlilik Seminerleri'ni "https://kariyer.ieu.edu.tr/tr/kampusten-kariyere-staj-verimlik-seminerleri-proje" ve "https://www.instagram.com/ieukariyer/" siteleri üzerinden takip edebilirsiniz.

Şartları yerine getiren ve projeye katılmak isteyen öğrencilerimiz ise "https://kariyer.ieu.edu.tr/tr/ogrenci-basvuru-formu" sitesindeki formu doldurarak başvuruda bulunabilir.

Üçüncü olarak, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi (CBİKO) Ulusal Staj Programı'na başvurabilirsiniz.

 

Başvuru koşulları: https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ulusalstajprogrami#3 ve https://einsan.gov.tr/

İlanlar: https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/

Dördüncü olarak da, havacılık alanında staj yapmak isteyenler Danışman Öğr. Gör. Çiğdem Bilal ile iletişime geçebilirler.

 

Yurt dışında staj yapma hedefiniz var ise, aracı kurumları veya doğrudan firma bilgilerini kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz:

 

Erasmus kapsamında kabul edilen güncel staj ilanları > https://erasmusintern.org/traineeships?f%5B0%5D=field_traineeship_level_studies%253Aparents_all%3A457

Staj öncesi ne yapmam gerekiyor?

 

Staj yapacağınız kurumu belirleyiniz ve bu kurumun uygunluğu için Danışmanınızdan (Öğr. Gör. Çiğdem Bilal) onay alınız.

Telefon: 0232 488 8520

E-posta: cigdem.bilal@ieu.edu.tr

A blok 106 numaralı ofis

Staj Kabul Formu'nu Danışman Öğretim Üyesi'ne ve staj yapacağınız kuruma imzalatınız ve kaşeletiniz (Staj Kabul Formu, 1 adet orijinal, 2 adet fotokopi olarak hazırlanmalıdır).

E-Devlet üzerinden "Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi (SPAS) Müstehaklık Belgesi" alın. Belgenin nasıl alınacağı ile ilgili olarak "https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/uploads/cms/kariyer.ieu.edu.tr/6436_1644835272.pdf" sitesindeki yönergeye bakabilirsiniz.

Staja başlamadan en geç 2 hafta öncesine kadar imzalatılan staj kabul formunu ve e-Devlet'ten alınan Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi (SPAS) Müstehaklık Belgesi'ni A blok 1. kattaki Kariyer Yönlendirme Merkezi, Staj Koordinasyon Sorumlusu'na teslim ediniz. Dijital ortamda yapılacak başvurular için öncelikle Kariyer Merkezi Ofisi ile görüşebilirsiniz. Geciken evraklar için işlem yapılmamaktadır.

Staj belgelerini e-posta üzerinden göndermek isteyen öğrencilerimizin "@std.ieu.edu.tr" uzantılı adresleri kullanması gereklidir. Farklı uzantılı e-posta adreslerinden gönderilen belgeler kabul edilmemektedir. Staj yapılacak kurum, sigorta priminizin üniversite tarafından ödeneceğini veya stajınızın zorunlu olduğunu belgelendirmenizi talep ederse "Zorunlu Staj Yazısı"nı iletebilirsiniz.

Staj bittiğinde ne yapmam gerekiyor?

 

Stajınızın bitiminden sonra en geç 1 hafta içinde Danışman Öğretim Görevlisi'ne (Öğr. Gör. Çiğdem Bilal'e) teslim etmeniz gereken toplam 3 belge vardır. Bunlar;

Staj raporu

Staj Raporu Yazım Kılavuzu

Staj yeri değerlendirme raporu

Stajyer değerlendirme raporu (kapalı zarfta teslim edilmesi gerekir)

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.