Sıkça Sorulan Sorular

SORU: Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı’nın amacı nedir?

CEVAP: Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı; Türkçe’den İngilizce’ye ve İngilizce’den Türkçe’ye yazılı ve sözlü çeviri yapabilen, konu hakkında kapsamlı bilgiye ve mükemmel çeviri becerilerine sahip, geniş bir uzmanlık alanı yelpazesinde çeviri yaparken, edinmiş olduğu bilgi ve becerileri yansıtabilen, değişen piyasa koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilen nitelikli ve profesyonel eleman yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

SORU: Programın puan türü nedir?

CEVAP: Programa YGS-3 puanına göre yerleştirme yapılmaktadır.

 

SORU: Hangi dersler verilmektedir?

CEVAP: Öğretim programına http://vs.ieu.edu.tr/uic/tr/curr  linkinden ulaşılabilir.

 

SORU: 4 yıllık programlara geçiş olanakları nelerdir?

CEVAP: Mezunlarımız arzu ettikleri takdirde ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na katılarak fakültelerin,  Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık(İngilizce) bölümlerine geçiş yapabilirler.

 

SORU: Staj Süresi Kaç Gündür? Nerelerde Staj Yapılır?

CEVAP: Öğrencilerimiz mezun olmak için 40 iş günü staj yapmakla yükümlüdürler. Stajlar, başta tercümanlık bürolarında olmak üzere, yayın organlarında, elçiliklerde, konsolosluklarda, kültür merkezlerinde, otellerde, seyahat acentelerinde ve yüksekokulumuzun staj komisyonlarınca uygun görülen özel ve kamu sektörüne ait işletmelerin ilgili departmanlarında yapılabilir.