Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Mimari Restorasyon (Türkçe)

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


Mimari Restorasyon Programı'nın amacı; estetik, tarihsel, belgesel değerlere sahip kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacı ile, sivil mimari örneklerinin, anıtlar ve anıtsal yapıların envanter çalışmalarını yapabilen, rölöve, restitüsyon önerilerini, restorasyon/rekonstrüksiyon projelerini hazırlayabilen, bu projelerin uygulamasında görev alabilen yeterli bilgi ve donanıma sahip sanat ve teknik elemanlarının, özgün fikirlere sahip, çözümleyici bireyler olarak yetiştirilmesidir.

Programa ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav sonucunda alınacak TYT puanıyla yerleştirilmektedir. Konu ile ilgili bilgiye ÖSYM kılavuzlarından ulaşılabilir.

Mezunlarımız arzu ettikleri takdirde ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na katılarak fakültelerin; Mimarlık, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Şehir ve Bölge Planlama, Çini, El Sanatları, Eski Çini Onarımları, Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Tezhip vb. lisans programlarına geçiş yapabilirler.

  • Öğrencilerimiz mezun olmak için 40 iş günü staj yapmakla yükümlüdürler. Stajlar staj komisyonlarınca uygun görülen, alanı ile ilgili özel ve kamu kurumlarında yapılabilir.

Programdan başarıyla mezun olan öğrencilerimiz "Mimari Restorasyon Teknikeri" ünvanı ile çalışma hayatlarına başlayacaktır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.