Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Grafik Tasarım (Türkçe)

UNIGRAPH

4. UNIGRAPH TASARIM VE YARATICILIK FESTİVALİ

 
 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “4. UNIGRAPH Tasarım ve Yaratıcılık Festivali” 21-22 Nisan 2022 tarihlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

İki gün sürecek festivalin ilk gününde, BG_Creative Yaratıcı Yönetmeni Berk GÜL, Medina Turgul DDB Sanat Yönetmeni Tolga ÖZBAKIR ve Akademisyen/Tasarımcı Geray GENÇER öğrencilerle bir araya gelecek. Ayrıca ilk gün 15:00’da D Blok Çok Amaçlı Salonda Geray GENÇER – “YÜZLER” Sergisi’nin açılışı da yapılacak.

Festivalin ikinci gününde ise; Görsel Sanatçı/Reklam Yönetmeni Aslı ÇELİKEL, Foley Sanatçısı Ali ÖREN, İllüstratör/Tasarımcı Kaan BAĞCI ve Animasyon Sanatçısı/Yönetmen Onur ŞENTÜRK festival kapsamında öğrencilerle bir arada olacak.

Düzenlenecek konuşmalar, atölyeler ve portfolyo görüşmeleri ile dolu dolu geçecek festival tüm İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerinin katılımına açıktır. Pandemi koşulları sebebiyle dış katılım sınırlandırılmış olup, dış katılım başvuruları aşağıdaki bağlantı üzerinden alınmaktadır.

https://forms.gle/Yv6NvEQHqzMiyRD9A

 

ETKİNLİK PROGRAMI

 

 

 

KONUŞMACILAR

 

Berk GÜL – Yaratıcı Yönetmen

Özgeçmiş: 1989 İzmir doğumlu, yaratıcı yönetmen.

Uzmanlık alanları arasında grafik tasarım, marka tasarımı ve geliştirme, baskı resim, görsel iletişim kreatif/sanat yönetimi yer almakta.

6 yaşından beri bir 'netizen' olan Berk 11 yaşında temel kodlamaya başladı ve 14 yaşından beri çeşitli müşteri ve ajanslara tasarımcı olarak hizmet veriyor.

Global ajanslarda 8 yıllık reklamcılık deneyiminden sonra, şimdi 2017’de kurduğu yaratıcı stüdyo BG_Creative’de yerel ve global müşteriler için aile ve arkadaşlarıyla birlikte ev ofis düzeninde çalışmalarına devam ediyor.

 

Tolga ÖZBAKIR – Sanat Yönetmeni

Tolga Özbakır, İzmir Güzel Sanatlar Lisesi’nin ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. İlk olarak 2008’de Amsterdam Worldwide’da çalıştıktan sonra İstanbul’a döndü. RDB, GREY, Happy People Project’de çalıştı. 2016’dan beri Medina Turgul’da sanat yönetmeni olarak çalışmaya devam ediyor. İnsansever, hayvansever, doğasever. Hem sever hem de çizer. Çizmeye de devam ediyor.

 

Geray GENÇER – Akademisyen / Tasarımcı

2003 yılında Bilkent Üniversitesi'nde lisans eğitimini, 2013 yılında Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Uluslararası reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak görev aldı sonrasında Egmont Yayınevi'nde yaratıcı yönetmen olarak çalışmaya başladı. Aynı dönemde GMK Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Tasarımları International Council of Design gibi köklü ve saygın uluslararası kurumların işbirliğiyle gerçekleşen bienaller kapsamında sergilendi. Geray Gençer European Design Awards tarafından Altın Ödüle layık görülen, Amerika Grafik Sanatlar Enstitüsü AIGA seçkisine ve New York Type Directors Club yıllığına kabul edilen ilk Türk tasarımcısı oldu. Gençer, kendi stüdyosunda çalışmalarını sürdürmekte ayrıca öğretim görevlisi olarak Işık Üniversitesi'nde görev almaktadır.

 

Aslı ÇELİKEL – Görsel Sanatçı / Reklam Yönetmeni

Aslı Çelikel, 1988'de doğan bir görsel sanatçıdır. 2010 senesinde Akdeniz Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun olduktan sonra kariyerine farklı bir yön vermek üzere ikinci üniversitesi olan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümüne girdi ve 2014'te mezun oldu. Aralarında Pera Müzesi'ndeki "Connecting the Dots" ve Uluslararası Photoistanbul Festivalinin de bulunduğu birçok sergide eserleriyle yer aldı. Profesyonel reklam, uzun metraj film ve belgesel projelerinde uzun yıllar yardımcı yönetmenlik yaptı.

Aslı Çelikel, iki ay süren karantina sürecinde 21 eve konuk oldu ve “Unexpected - Beklenmedik” projesini hayata geçirdi. Çektiği portre fotoğraf ve bir kısa film ve söyleşilerle kolektif bir duygu ortaya çıkardı. Proje hala online olarak erişilebiliyor. Pandemi sürecinde oluşan yaklaşık 70 sanatçının yeraldığı İzole project sanatçılarından olan ve İstanbul’da yaşayan Aslı Çelikel, şu an Depofilm'de reklam yönetmeni olarak kariyerine devam ediyor.

 

Ali ÖREN – Foley Sanatçısı

2004 yılında başladığı “Çemberimde Gül Oya” televizyon dizisi ile Foley Artislik kariyeri başladı. Aileden gelen sanatı, Ören Film Stüdyoları kurucusu olan dedesi Turgut Ören’den, babasına ve daha sonrasında kendisine öğretildi. Kurulan stüdyo; dublaj, ses tasarımı, renklendirme, altyazı, foley ve miks olmak üzere birçok alanda hizmet veren dönemin stüdyolarından biridir. Ali Ören dedesinden devraldığı stüdyoda Türkiye’nin İlk Foley Stüdyosu Ören Film’i kurdu. Dijital platformlar, animasyon, sinema filmleri ve TV dizileri de olmak üzere pek çok alanda hizmet vermeye devam ediyor.

 

Kaan BAĞCI – İllüstratör / Tasarımcı

Kaan Bağcı 1986’da Manisa’da doğdu. İlk okuldan itibaren İzmir’de yaşamaya başladı. Baba mesleği olan endüstriyel tasarım ve illüstrasyon alanına olan ilgisi çocuk yaşta başlamasına rağmen yönünü ve ilgisini müziğe çevirdi. Müzik ve beraberinde tiyatroda çeşitli topluluk ve sanatçılarla çalışma fırsatı bulan Bağcı ailesinden edindiği estetik algısını müzik, tiyatro ve görsel sanatlar alanlarında çeşitlendirmeye ve geliştirmeye devam etti. Çalışmaya başladığı  grafik ve illüstrasyon işlerini geliştirerek zaman içinde müzikten ayrılıp görsel sanatlara yöneldi. Profesyonel olarak yaklaşık 13 yıldır yurtiçi ve yurtdışında birçok ajans, dergi, sanat kuruluşu, global markalar ve çeşitli sanatçılarla çalıştı. Çalışmalarında sıkça rastladığımız doğadan alınan ilhamla kullandığı hayvan figürleri ve kendine has renk tonları ile dijital ve geleneksel tavrı harmanlayarak üretmeye devam ediyor.

 

Onur ŞENTÜRK – Yönetmen

Onur Şentürk tasarım kökenli bir film yönetmenidir. Geleneksel resim ve sanat eğitimi ardından Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon bölümünde eğitimini tamamladı. Hem basılı hem de animasyon çalışmalarıyla birçok uluslararası ve ulusal ortak sergide yer aldı. 2014'te Cannes'da Bronze Lion kazanan Amnesty International için Kalemler filmini yönetti, ardından 2015'te Clio Awards, LIA, Eurobest, Epica, Shots Awards, Cristal ve Art Director's Club'dan 13 ödül daha aldı. David Fincher'ın “Ejderha Dövmeli Kız” filminin açılış jeneriğinin tasarım, animasyon ve sanat yönetmenliğini üstlendi. Uzun metraj filmlerinde edindiği tecrübe sonrası, Arcelik, Audi, Electronic Arts, Honor, Kia, Lipton, Guinness, Nestle, Asics, Vizio, Magnum, Porsche gibi markalar için filmler yönetti.

 

Medya Sponsorları

 

UNIGRAPH’ın önceki yıllardaki konukları;

Alemşah ÖZTÜRK

Atilla KARABAY

Batu J. DEDEOĞLU

Batuhan TÜRKAY

Christopher ÇOLAK

Cüneyt DEVRİM

Efe KAPTANOĞLU

Fırat YILDIZ

Gökhan ALTINİĞNE

Görkem YEĞİN MERT

Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU

İnci Damla GÜNEŞLİLER

Kenan ÜNSAL

Onur ÖZTÜRK

Sarp SÖZDİNLER

Yiğit KARAGÖZ

Zeynep Atakan

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.