Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik

Yazılı ve Sözlü Çeviri Laboratuvarı

                                                                                                           

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü ile ortak olarak kullanılan Yazılı ve Sözlü Çeviri laboratuvarı 2006 yılında kurulmuştur. Zamanının son teknolojilerine sahip olması sayesinde öğrencilerimiz için gerçek çalışma ortamı koşullarıyla harmanlanmış bir öğrenme ortamı sunmaktadır.

Laboratuvarımız, Türkiye’de ilk defa üniversite bünyesinde kullanılan Robotel SmartClass+ 2022 Dil Laboratuarı sistemine sahip olmasının yanı sıra hem analog hem de dijital formatta eğitim materyali kullanmaya ve aynı anda 20 öğrenci ile eğitim yapmaya olanak tanımaktadır. Bu son teknoloji ürünü laboratuvarımızda Sözlü Çeviri, I-II,  Ardıl Çeviri I - II gibi farklı sözlü çeviri dersleri izlenebilmekte, çeşitli alıştırmalar yapılabilmekte, sunumlar ve grup aktiviteleri gerçekleştirilebilmektedir. Bunlara ek olarak; laboratuvarımız, öğrencilerin otomatik olarak aktivite kayıtlarını almak, çalışmalarını denetlemek, değerlendirmek ve desteklemek, ayrıca anında medyaya bağlanıp güncel olayları, haberleri ve internet bağlantılarını çeviri ortamına aktarmak için de yeterli alt yapıya sahiptir. Oldukça etkin bir öğrenme ortamı sunan bu sistem sayesinde öğrencilerimiz, deneyimli akademik kadromuz eşliğinde mesleki eğitimlerini en iyi şekilde tamamlama fırsatına sahip olmaktadır.

Avrupa Birliği Kurumları tarafından da kullanılmakta olan SDL Trados Studio isimli bilgisayar destekli çeviri yazılımı, 2019 sürümüyle laboratuvarımızda öğrencilerimizin kullanımına açıktır. Ayrıca öğrencilerimiz, laboratuvarımızda yer alan OmegaT ve benzeri açık kaynak kodlu bilgisayar destekli çeviri araçlarını da açılan ve açılacak olan seçmeli derslerde öğrenme fırsatı yakalamakta ve bu sayede mesleki açıdan bir adım öne çıkmaktadır.

Sözlü çeviri alanında sunduğu imkânların yanı sıra, laboratuvarımızın bünyesindeki optik karakter tanıma teknolojileri, çeviri bellek sistemleri, ses tanıma ve metin okuma teknolojileri, öğrencilerimizin yazılı çeviri alanında da teknolojik yetkinlik kazanmasına olanak sağlamaktadır.
Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Bölümünde Yazılı ve Sözlü Çeviri Laboratuvarında verilen dersler:

  • Sözlü Çeviri I- II
  • Ardıl Çeviri I-II
  • Altyazı Çevirisi   
  • Teknoloji ve Çeviri

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.